Sinüzit Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit özellikle bahar ve yaz aylarında artış gösteren bir hastalıktır. Bun sebebi özensiz beslenme ve giyinme ve ani hava değişimizdir. Uzmanalar Sinüziti  burun geçişleri içinde bulunan hava boşluklarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalık olarak tanımlıyorlar.

Sinüzit bazen ıslak saçlar ile rüzgara kapılmak bazen de havanın ani soğumasında soğuk algınlığı ile oluşuyor. Sinüzit enfeksiyonu bulunan hastalarda baş ağrısı boyun ağrı meydana gelir. Bu ağrılar sıcak su ile duş alınarak yada uyuyarak geçebilen ağrılardır. Ama ağırların sıklaşması sizi oldukça rahatsız etmeye başladığında bir kulak burun boğaz(KBB) doktoruna görünmenizde fayda olacaktır.

Antibiyotik sayesinde azalan sinüzit enfeksiyonunun tamamen ortadan kalması için ameliyat olabilirsiniz. Bu artık oldukça basit bir işlem ama eğer operasyon geçirmeden sinüzit enfeksiyonundan kurtulmak istiyorsanız yaz aylarında çokça denize girin. Çünkü tuzlu su burun geçişleri içinde bulunan hava boşlukların oluşan  iltihabı tamamen temizler. Bu sayede rahat bir kış geçirebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir