Sezaryan Sonrası Ağrıları Azaltma Yolları

Sezaryan ciddi bir ameliyattır. O nedenle de diğer ameliyatlarda olduğu gibi bazı vücut ağrılarına neden olmaktadır. Günümüzde bulunan güçlü ağrı kesiciler ise ağrıları tamamen azaltıp yok edebiliyor. Anestezi de ağrı kesici bir yöntem olarak uygulanıyor.

Sezaryan sonrası oluşan ağrıları hafifletmek için yapılması gerekenler şunlardır:

– Sezaryan esnasında cilt ve cilt altı kasları yani dokuları kesildiği için ağrı meydana gelmektedir. Sezaryan doğum esnasında rahim kanamayı durdurmak için kasılır. Bu esnada da ağrı çıkmaktadır. Bu ağrılar 3-4 saat içerisinde fazlasıyla hissedilmektedir.

– Sezaryan doğumda süreçte spinal ve epidural anestezinin yararı çok büyük olduğunda uyuşturmanın etkisi doğumdan sonraki süreçte de devam eder.

– Sezaryan doğumda kişilere ağrı hissetmemesi için narkotik analjezik ve non steroid antienflamatuar isimli ağrı kesiciler verilir. Ayrıca hastaya takılan serumda da ağrı kesiciler bulunmaktadır.

– Sezaryan doğumdan sonra hasta kasıklarında ağrı hissetse de genelde 6 saat sonra ayağa kalkar ve toparlanır.

– Hastanın taburcu edileceği zaman hastaya ağrı kesiciler verilir. Güçlü bir reçete yazılır. Ayrıca kontrollere de hasta gider. Hasta ağrı hissetse de verilen ağrı kesiciler neticesinde aşırı bir ağrı söz konusu değildir.

Ağrı kesiciler sayesinde sezaryan doğumun ertesi günü hasta ayağa kalkabilmektedir. Gerek ameliyat esnasında kullanılan gerekse de yazılan reçetelerde kullanılan ağrı kesiciler tarafından hasta çok kısa sürede yürüyerek eski haline dönebilir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir