Formda Kalmak İçin 8 Spor

Etkin bir şekilde egzersiz yapmak sağlıklı kilo vermenin olmazsa olmaz kısmını oluşturur. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra spor yapmanız da önemlidir. İşte bu yüzden sizin için Kilo Vermenizi Sağlayacak 8 Egzersiz yazısını hazırladık. İdeal olarak yaptığınız egzersiz hareketlerinde kardiyo ve sıkılaşma boyutları da olmalıdır çünkü bu sayede daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Bu yazıda yer alan egzersizler kadınların kilo vermede denediği ve en iyi sonuçları aldıklarını belirttikleri egzersiz türleridir. Bu egzersiz türleri arasından sizin için en uygun ve en iyi sonuç verenleri seçerek uygulamaya çalışın. Ancak unutmayın ki hangisini seçerseniz seçin doğru beslenme ile desteklediğiniz bir yaşam tarzını da sürdürmelisiniz.
Şimdi bu egzersiz türlerine bakalım:
1. STEP AEROBİK
Yakılan Kalori: 800 kalori/saat
Kilo kaybını amaçlayan pek çok egzersizde aerobik hareketleri yer almaktadır. Bu hareketler temel olarak bacaklarınızı ve kalça bölgenizi hedefler çünkü bu bölgeler genellikle kadınların en çok sıkılaşmak istediği bölgelerdir. Her gün yarım saatten oluşan ikişer parça halimde bir saat aerobik yaparak 2 hafta içerisinde sonuç almaya başlayabilirsiniz. Buna çok benzer başka bir egzersiz de üst göğüs bölgenizi çalıştırdığınız hareketlerdir ve bunlar step aerobik hareketleri ile oldukça uyumlu bir program sunabilir. Elbette, hareketleri doğru yapıp doğru kaslarınızı çalıştırdığınızdan emin olun yoksa sonuç alamayabilirsiniz!
2. BİSİKLET
Yakılan Kalori: 500 – 1000 kalori/saat
Ne kadar hızlı gittiğine göre değişmekle birlikte bisiklete binmek sahiden de müthiş bir kalori yakıcı egzersiz olabilir. Dışarıda bisiklete binmek her zaman insana keyif verir ancak zamanınız kısıtlıysa kaliteli bir egzersiz bisikletine yatırım yapmanızı öneririz. Bu egzersiz pek çok kadının en sevdiği kalori yakma hareketidir sebebi ise çok basit olmasıdır. Mesela en sevdiğiniz TV dizisini seyrederken bisiklet binmeye ne dersiniz? Bisiklete binmek pek çok kası aynı anda çalıştırdığı için çok faydalı bir harekettir ayrıca kişinin kendini iyi hissetmesi gibi bir fayda da sunar.
3. YÜZME
Yakılan Kalori: 800 kalori/saat
Yüzme, özellikle de yaz mevsiminde, kilo vermek için yapılabilecek en etkili egzersizler arasında yer almaktadır. Yaklaşık bir saat boyunca havuzda aşağı ve yukarı yönde kulaç atarak gidip gelmek 800 kalori yakmanızı sağlayacak ve neredeyse tüm vücudunuzu sıkılaştıracaktır. Önerimiz, yüzmeyi bitirdiğinizde yarım saat de jakuzide zaman geçirerek kendinizi motive edin!
4. TENİS
Yakılan Kalori: 800 kalori/saat
Yana doğru koşmayı içeren bu spor türü eşsiz bir kardiyo çalışmasına eşdeğerdir ayrıca üst bacak ve bacak bölgelerinizin sıkılaşmasını sağlar. Kilo vermek için tenis oynamak aynı zamanda oldukça da sosyalleştirici bir etkinlik bu sayede de hem daha uzun oynayabilir hem de daha fazla hareket etmiş olursunuz.
5. ELİPTİK BİSİKLET
Yakılan Kalori: 600 kalori/saat
Eliptik bisikleti kullanırken müthiş bir kardiyo hareketleri serisi yapmış olursunuz buna ek olarak karın bölgenizi sıkılaştırarak buradaki kasları kuvvetlendirebilirsiniz. Eliptik bisiklet pek çok kadın için özellikle de karşılarında bir TV veya yanlarında iPod ya da iPhone varsa harikadır çünkü bu sayede egzersiz yaparken istediklerini programı izleme ya da kendilerini motive eden şarkıları dinleme olanakları olmaktadır. Sevdiğiniz bir şeyi izler ya da dinlerken aslında spor yaptığınızı unutacağınız için daha fazla kalori yakmış olursunuz. Harika bir haber, değil mi?
6. KÜREK ÇEKME
Yakılan Kalori: 500 – 600 kalori/saat
Kürek çekme hareketi kollarınızı sıkılaştırmak için müthiş bir egzersizdir aynı zamanda çok da eğlencelidir. Yaşadığınız semtte bir kürek kulübü varsa buna katılabilir ve ücretsiz antrenmanlara katılabilirsiniz ya da devam ettiğiniz spor salonundaki kürek çekme makinelerini kullanabilirsiniz. Bu egzersiz sayesinde kol kaslarınızı güçlendirir, kalori yakar ve dolu dolu spor yapmış olursunuz.
7. YÜRÜYÜŞ
Yakılan Kalori: 360 kalori/saat
Egzersizlerin en kolayı, tempolu yürüyüş aslında benzersiz bir kardiyo çalışmasıdır ve bacaklarınızın, karın bölgenizin ve kalçalarınızın sıkılaşmasını sağlar. Zıplamak, tepelere tırmanarak yürümek ya da eğimi yüksek yerlere tırmanmak yaktığınızı kalorilerin miktarını arttıracak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yürümek günlük hayatımızda kolaylıkla yapabileceğimiz bir egzersizdir. Sabahları işe giderken metro istasyonuna yürümek bile sizi normalde olduğunuzdan daha sağlıklı ve fit bir hale getirebilir, sabah temiz havada yürüyüş yapmanın aynı zamanda uyandırıcı bir etkisi de vardır kuşkusuz!
8. DANS
Yakılan Kalori: 600/800 kalori/saat
Dans etmek tüm vücudunuzu etkiler ve eğlenceli olmasının yanı sıra harika bir egzersizdir. Kilo vermek için uygulanan en popüler yöntemlerden biri olan dans belki de bu yöntemler arasında en eğlenceli ve keyifli olanıdır! Sevdiğiniz müzikleri çalan bir kanal bulun ve içinizden geldiğince dans edin. Kalori yakmakla kalmayıp üzerinizdeki gerilimi de atacağınızı fark edeceksiniz. Tek dikkat etmeniz gereken şey en az bir saat boyunca durmadan aktif bir şekilde dans etmek!
Sizinle, kilo vermek ve fit kalmak için kolayca uygulanabilecek egzersiz ve hareketleri paylaştık. Kendinize ve hayat tarzınıza en uygun olanları seçip birleştirerek sürekli aktif olmaya çalışabilirsiniz. Ancak en önemlisi, hangi egzersizi yaparsanız yapın, sağlık ve kendini iyi hissetme boyutları bir araya gelmeli ve daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmenize yardım edebilmeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir