Fırça temizliği

Profesyonel ve güzel makyaj uygulamalarının olmazsa olmaz parçalarından biri de hiç şüphesiz ki makyaj fırçalarıdır. Hemen hemen herkesin yardım aldığı bu fırçalar neredeyse her gün cildimize temas ediyor. Bu nedenle fırça temizliğine oldukça dikkat etmeliyiz.
-Fondöten ve kapatıcı fırçaları hafta en az 2 kere
-Pudra, allık ve kontur fırçaları haftada 1 kere
-Eyeliner, ruj ve far fırçaları ise her kullanımdan sonra yıkanmalıdır.
Hem maddi açıdan, hem de sağlık açısından yukarda belirtilen tarihlere uygun bir şekilde fırça temizliği yapılmalıdır. Eğer onlarca para döküp satın aldığımız fırçalarımıza gerekli özeni göstermezsek, fırçalarımız erken deforme olur ve kullanım ömrü azalır. Erken deformeden dolayı fırçalarımızdan verim alamayız ve en önemlisi de cildimizde akne oluşumuna sebep olabiliriz.
Fırçaları temizlemek için çeşit çeşit yöntemler ve ürünler mevcut. Piyasada bulunan ürünlerden bazıları; temizleyici pedler, fırça temizleme suları, kuru fırça temizliği için bazı hijyenik sulardır.
Ancak bana soracak olursanız eğer bir makyöz değilseniz veya gün içinde aynı fırçalarla birden çok kişiye uygulama yapmıyorsanız fırça temizleyici sular sizin için çokta olmazsa olmaz olmamalı.
Anlatacağım basit ve bütçe dostu yöntemlerle sizde fırçalarınızı rahatlıkta temizleyebilir ömürleri uzatabilirsiniz.
”Beyaz sabun ile fırça temizliği”
İhtiyacınız olan tek şey bir kalıp beyaz sabun. Beyaz sabunu avuç içinize alıp ve suyun altına tutun, sonra fırçalarınızı sadece kıl kısmı suya girecek şekilde musluğun altına tutun, daha sonra fırçanızla avucunuzdaki sabunu köpürtün. Sabunu tutmaya devam ederek fırçanızı dik bir şekilde sabuna dokundurun ve dairesel hareketler yaparak köpürtün. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; fırçayı kesinlikle sabuna çok bastırmamak ve durulama yaparken fırçanın sadece kıl kısmının suya temas etmesine dikkat etmek. Aksi halde fırçanın tamını suya sokarsanız fırçanın kıllarını tutan tutkala zarar vererek, fırçanız kopmasına neden olabilirsiniz.
Eğer durulama işleminden sonra, fırçanızın kıllarının sertleştiğini hissediyorsanız; saç kremlerinden yardım alabilirsiniz. Fırçanın kıl kısmına bir miktar saç kremi yedirip, iki dakika bekletip, durularsanız sertlik sorununu çözmüş olursunuz.
”Bebek şampuanı ile fırça temizliği”
Bu yöntemde de bebek şampuanını avuç içinize dökerek fırçanızı dairesel şekilde bastırmadan hareket ettirin. Temizlendiğine emin olduktan sonra durulayın.
”Bulaşık deterjanı ve zeytinyağı ile fırça temizliği”
Bir kâseye 3 yemek kaşığı bulaşık deterjanı,2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı su koyarak karıştırın. Daha sonra fırçanızın kıl kısmını bu karışıma batırarak avucunuzda daireler çizerek temizlemeye başlayın. Temizleme işleminiz bittikten sonra ılık su ile durulayın.
-Her temizleme işleminin ardından, fırçalarınızın fazla suyunu nazikçe kâğıt havlu ile alın.
-Daha sonra bir sehpa veya masanın kenarına kâğıt havlu serin ve fırçaların kılları masanın kenarından dışarı çıkacak şekilde yan yatırın.
-Kuruması için bir gece beklemeniz gerekebilir. Sakın fırçalarınızı direk güneşte veya fön makinesi ile kurutmayın. Sıcak hava ve ışık fırçalarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.
-Fırçalarınızı durularken ve yıkarken mutlaka baş aşağı olmalarına dikkat edin. Fırçalarınızın sap kısmına su veya temizleyici karışım kaçması fırçalarınızın tutkalını çözebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir