Evinizin Güzel Kokması İçin Doğal Parfüm Yapımı

Evlerde kimyasal yöntemlerden çok doğal kokularla ferahlık sağlamak isteyenler ev için doğal parfüm yapabilirler. Birçok farklı şekilde doğal yollardan güzel koku sağlanabilir. Böylece gereksiz yere kimyasallara maruz kalmamış da oluruz. Alışveriş merkezlerinde son derece cezp edici duran oda kokuları kimyasal içeriğe sahiptirler ve uzun vadede insan sağlığına olumsuz etki yaratırlar. Bu nedenle evinin temiz ve ferah olmasını isteyenler doğal kokulara başvurabilirler.
Doğal Oda Kokusu Hazırlama Önerileri
Doğal oda kokusu hazırlama yöntemlerinden bazıları şunlardır:
• Temizlik yapmadan önce elektrik süpürgesi filtresinin dış kısmına bir miktar doğal esans yağı damlatın. Süpürme sırasında evinize ferah bir koku yayılır. Şömine varsa kullanmadan önce odunların üzerlerine birkaç damla meyve aromalı esans yağı damlatın.
• Eğer odanıza sinmiş kokudan rahatsızsanız ve temizlemenize rağmen geçmiyorsa, önce bir kâseye sirke koyun ve birkaç gün odada bekletin. Sigara ve yemek kokusu da dahil hiçbir koku kalmayacaktır.
• Evde yeni boya yapılmışsa, boya kokusunu gidermek için sebzelerin gücünden yararlanın. Soğan çok iyi bir koku alıcıdır. 1 adet büyük soğanı ikiye bölün. Su dolu kabın içine koyun ve kokunun olduğu odaya bırakın. Farkı hemen hissedersiniz.
• Evinize girerken ağır bir kokunun olduğunu fark ediyorsanız, girişe yakın bir yere şu karışımı hazırlayıp koyun. Bir miktar karanfil veya tarçın çubuklarını ocakta yarım saat ağır ağır kaynatıp ılımasını bekleyin ve girişe yakın bir yere yerleştirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir