Evde Brezilya Fönünü Kendiniz Yapın

Brezilya fönü saçlara keratin yüklenmesidir.Bakım amaçlı yapılan bu uygulamayla saçlar %70 oranında daha düz,daha parlak,daha yumuşak hale gelir.Elektriklenme ve kabarma sorunu yaşayanlar içinde son derece yüz güldürücü sonuçlar verir.Yaklaşık 3 ay boyunca etkisi sürer.Yalnız dikkat edilmesi gereken şeyler var tabiki,birincisi mutlaka sodyum sülfatsız(Na₂SO₄) şampuan kullanmak,ikincisi ise röfle vb.saç açma işlemlerinden uzak durmak gerekir.Eğer saçınızın rengini değiştirmeyi düşünüyorsanız önce boya işlemini yaptırıp birkaç gün sonra brezilya fönü uygulamanız daha doğru olur.Öncelik evde yapmayı düşünüyorsanız mutlaka alacağınız ürünün güvenilir olduğuna,formaldehit(vb. zararlı kimyasallar)içermediğine emin olun.Araştırmadan,emin olmadan satın almayın.
Gelelim dikkat etmeniz gereken diğer hususlara.Mutlaka uygulamayı yaparken maske takın ve mutlaka uygulama yaparken bulunduğunuz odanın camı açık olsun.Aynı zamandada vantilatör çalıştırın.Koku ve dumandan korunmak için bunlar şart.
Malzemeler
.Bone,boya yaparken kullanılan ince dişli taraklardan.
.Boya kabı,boya fırçası,eldiven
.230 dereceye kadar ısınabilen saç düzleştiricisi,fön makinası,saç fırçası,sodyumsuz şampuan
.Keratin(eğer çok uzun ve gür saçlara sahipseniz 100 ml,yoksa 80 ml keratin kullanın)
Uygulama
1-Önce saçlarınızı iki kez sodyum sülfatsız şampuanla yıkıyoruz(saç kremi vs. uygulamıyoruz.
2-Sonra saçlarımızı kurutup fön yardımı ile fön çekiyoruz.
3-Saçlarımızı ince ince (boya yapar gibi)tutamlara ayırıp keratini fırçayla saçlarımıza sürüp ince trakla tarayıp iyice saça yediriyoruz.(80-100 ml keratin kullanacağımız için çok bol bol sürmüyoruz,tüm saça eşit dağıtmamız gerekli)diplerden 2 cm aşağıdan başlayarak sürüp tarıyoruz.
4-Saçlarımıza bone takıp 30-40 dk bekliyoruz.
5-Bekleme süremiz dolunca tekrar fön ve fırça yardımıyla saçımıza fön çekiyoruz.
6-En son ve en zor olan bu bölümde saçlarımızı ince ince tutamlara ayırarak her tutamın üzerine 10 sefer düzleştiriciyle geçerek düzleştiriyoruz.
7-Bu aşama ise 4 gün bekleme süresinden ibarettir ve önemli bir aşamadır.Çünkü bu aşamada saçımızın düzlüğünü korumak için saçlarımızı nemden uzak tutmamız gerek.Ayrıca bu aşamada saçlarımızı toplamıyoruz ve düzlüğünü kaybedecek herhangi bir ususta bulunmuyoruz.Şayet saçımız düzlüğünü kaybederse tekrardan düzleştiriciyle üzerinden düz olana kadar tekrar geçiyoruz.
8-Bu aşama mutlu sona erme aşamasıdır.Eğer buraya kadar bir sıkıntı yoksa saçlarınız parlak ve güzel görünecektir.Saçlarımızı tekrar sülfatsız şampuanla yıkıyoruz,ardından yine sülfat içermeyen saç kremi kullanıyoruz.Eğer istemesseniz krem kullanmanıza bile gerek yok.Saçlarımızı yıkadıktan sonra havlu yardımı ile saçımızın suyunu çektiriyoruz ve fön makinası yardımıyla kurutuyoruz.Kurutma işleminden sonra saça herhangi bir işem yapmaya gerek yok çünkü işlem artık burada bitiyor.Umarım saçlarınız umduğunuzdan daha güzel olmuştur.
Uyarı:Saçlarımızı çok fazla sıcak suyla yıkamayalım oldukça ılık bir suyla yıkamamız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir