Estetik Kepçe Kulak Ameliyatı İle İlgili Merak Edilenler

Yüzümüze ilk bakışta dikkat edilen organlarda birisi de kulaktır. Geçmişte kulakların büyüklüğü, kepçe olması estetik olarak önemsenmiyordu. Günümüzde ise estetik görünüme daha çok önem verilmesi, teknolojinin ve tıbbın gelişimiyle bu tip operasyonların sayısı çok artmıştır. Estetik kulak ameliyatı denince, küpe deliğinin yırtıklarının giderilmesi de akla gelmektedir.
Kepçe kulak, doğumdan veya genetik sebeplerden dolayı, meydana gelen estetik bir sorundur. 6 yaş civarında kulaklar gelişimlerinin büyük kısmını tamamladığı için, bu yaştan itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Çocuklar arasında kepçe kulak, alay konusu olduğu için, çocukta psikolojik olarak rahatsızlık yaratabilir. Böyle bir şeyden endişeleniyorsanız, bir psikologdan ve estetik cerrahtan fikir alabilirsiniz. Çocuğunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.
Estetik kulak ameliyatları kolay ve kesin sonuç veren ameliyatlardır. Hastane koşullarında ameliyat yapılmalıdır. Yaşa bağlı genel veya lokal anestezi yapılabilir. Kulağın arkasından girilerek, kulak kıkırdaklarına dikiş yapılarak şekil verilir. Ameliyat 1-1,5 saat sürer. Sonrasında kulak arkasına tamponlu bandajlar kapatılır. Estetik dikiş olduğundan dikişler alınmaz. İzler görünmez. Hasta aynı gün eve çıkabilir. Ağrı kesici kullanılması, kişiyi rahatlatır. Bandajların alınması 2-3 gün sonradır. Kulakların yaklaşık 15 gün dış darbelere karşı korunması için saç bandı kullanması gerekir.
Kulaklardaki estetik ameliyat kalıcı bir çözümdür. Konusunda deneyimli estetik cerrahların tercih edilmesi olası riskleri azaltacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir