Epilepsi belirtileri nelerdir?

Epilepsi belirtileri nelerdir?

Epilepsi Beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluktur.

Epilepsi Beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk hastalığına denir. Beynin normalde çalışması ile ilgili elektriğin aşırı ve kontrolsüz yayılımı sonucu oluşur. Geçici bilinç kaybına neden olur.

Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde ortaya çıkar. Nöbetlerden önce olağan dışı bir korku hissi gibi olağan dışı algılamalar ortaya çıkarken, bazı nöbetlerde kişi olduğu yere düşebilir, bazen ağzı sabun köpükleri gibi köpürebilir. Epilepsi belirtileri her kişide farklı farlı görülebilir.

Belirtileri ise şunlardır;

Bilinç kaybı(Geçici)
Bayılma
Titreme
Yere düşme vakası
Otururken uzaklara dalma
Nefes darlığı, nefes kesilmesi
Dokularda ve yüzde morarma
Aşırı tükürük salgılanması
İdrar kaçırma
Hareketlerini kontrol edememe
Kriz sonrası şaşkınlık, uyku hâli.
Korku

Epilepsi, mutlaka doktora başvurulması ve doktorun gerekli gördüğü sürece kontrol altında kalınması gereken bir hastalıktır. Bu durum, epilepsinin ömür boyu devam edeceği şeklinde algılanmamalı. Epilepsinin bazı türleri hasta belli yaşlara geldiğinde kendiliğinden tamamen düzelebilir ve ilaç tedavisine gerek duyulmayabilir. Ancak bu hassaslık dercesine de bağlı olabilir. Bu kararı Doktor vermelidir, kişiler bu kararı kendi kendine vermemelidir.

Nöbetlerin tekrarlaması ve status epileptikus hali, beyinde oksijensiz kalmaya bağlı bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Her nöbet bir sonrakinin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Tedavi edilmeyen küçük nöbetler bir süre sonra büyük nöbetlere dönüşür. Bu nöbetlerde hastanın maruz kalabileceği merdivenden düşme, yolda araç çarpması sonucu trafik kazası, havuz ve denizde iken suda boğulma gibi tehlikeler vardır.

Bu nedenlerle epilepsiye mutlaka müdahale edilmelidir. Epilepsinin en önemli tedavisi ilaç tedavisidir. Epilepsi ilaçları nöbetlerin gelişimini engeller. Epilepside ilaç kullanımı çok önemlidir. Hastalar ilaçlarını her gün aynı saat aralıklarında ve doktorun önerdiği şekilde kullanması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir