El bakımı

Ellerinize ne kadar dikkat ediyorsunuz? Onları sık sık nemlendirip günlük bakımlarını yapıyor musunuz?

Eğer bu uygulamayı yapmıyorsanız ilerleyen günlerde büyük pişmanlık duyabilirsiniz. Farkında mısınız bilmiyorum ama zamanla gelecek olan yaşlılık ilk etkilerini ellerinizde gösteriyor. Derin kırışıklıklarla dolu, sarkmış, rengi solmuş bir el hayal edin…

Birçok doğal güzellik ürünü sayesinde yüzümüze, cildimize günlük bakımlar uygularken ellerimizi unutuyoruz. Oysaki en çok hırpalanan organımız eller. Çamaşır yıka, bulaşıkları temizle derken birçok kimyasal madde içeren temizlik ürünleriyle temas ediyoruz. Bu sebepler silsilesi sonucunda ellerimiz pamuksu dokusunu kaybetmiş ölü hücre yığınına dönüyor.

Ellerinizi eski, pamuksu dokusuna döndürmek o kadar da zor değil!

Özellikle kış aylarında ellere ayrı bir özen göstermek gerekiyor. Elinizdeki doku vücudunuzun çoğu bölgesindeki dokudan çok daha ince ve narindir, hatta yüzünüzden bile. Bu nedenle ellerdeki su kaybı diğer bölgelere göre çok daha fazladır. Kış aylarında ellerinizdeki su kaybını önlemek ve çatlak oluşmasını engellemek için bol bol nemlendirici krem sürmeniz gerekiyor. Bununla birlikte ellerinizi soğuktan korumanız şart. Üç hafta da bir peeling yaparak elinizi ölü dokulardan temizlemeniz de gerekiyor.

Elinizde oluşabilecek yaşlanma belirtilerini önlemek veya geciktirmek için özellikle yaz aylarında ellerinizi, güneşin zararlı ışınlarından korumanız gerekir. Bunun için cilt tipinize uygun en az 30 faktörlü bir güneş kremiyle ellerinizi koruyabilirsiniz.

Deterjan ve benzeri ürünlerle içli dışlı olan ellerde bir süre sonra lekeler belirmeye başlar. Yaşınız genç olsa dahi bu lekeler sizin ellerinizi yaşlı göstermeye yetecektir. Lekeler için birçok doğal güzellik ürünü ve bakım maskeleri olsa da bu konuda bir dermatologla görüşmek en mantıklısı. Lekeler için ayrıyeten krioterapi (dondurma) de uygulanan yöntemler arasında.

Küçükken size hep söylerlerdi: Balık yersen güzelleşirsin… Deniz ürünleri içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cilt yenilenmesini hızlandırırlar. Daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olurlar.

Pamuksu ellere sahip olmak için kullanacağınız güzellik ürünlerinin içeriğinde A / C Vitaminleri olmasına dikkat edin. Bu vitaminler cilt yenilenmesini hızlandıracak aktivite zincirinin önemli parçalarıdır.

Temizlik hastası değilsinizdir umarım, zira su ve sabunla fazla iç içe iseniz bu elleriniz için hiç de hoş olmayabilir. Çünkü sabun ile haddinden fazla temas eden elleriniz çok daha çabuk kuruyacak ve çatlayacaktır. Bu nedenle temizliğin de sınırını aşmamaya özen gösteriyoruz. Yağmur suyu ve deniz suyu ile fazla temasta eller için pek sağlıklı değil.

Sağlıklı ve bakımlı ellere kavuşmak için güzellik ürünlerine para saçmanız şart değil. Evinizdeki besinlerle doğal güzellik ürünleri yaratabilirsiniz.

Örnek olarak; Soğuktan kurumuş, çatlamış ellerinize zeytinyağı ile günlük bakım uygulayabilirsiniz. Krem gibi sabah ve akşam ellerinize zeytinyağı sürebilirsiniz. Derinlemesine cildinize işleyen zeytinyağının hem yumuşatıcı hem onarıcı etkisi vardır.

Bunun yansıra tırnak ve tırnak dipleri için limon suyunun faydası paha biçilemez. Sağlıklı bir el için tırnak bakımına da özen göstermeniz gerekmektedir. Kırılgan, donuk ve soyulan tırnaklar çekiciliğinize gölge düşürebilir. Bu nedenle güzellik ürünleri ile bakım uygulamanın yanı sıra protein içeren ve tırnakları güçlendiren besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Güzellik uzmanlarının önerdiği diğer bir doğal el bakım malzemesi de salatalık kremidir. Bu bakım kremi için; beş çorba kaşığı salatalık suyu, üç çorba kaşığı tatlı badem yağı ve dört çorba kaşığı kakao yağı gerekiyor. Malzemeler bir kapta krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılmalı ve buzlukta 10 dakika bekletilmelidir. Buzluktan çıkarıldıktan sonra ellere sürülüp 5 dakika beklemeli. Son aşamada eller yıkanıp kurulanmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir