Düzenli spor yapmanın faydaları

Neden spor yapmalıyım. Spor yaparsam sağlıklı olur muyum. Sadece diyet yapmak yeterli midir?
Vücut kombinenizi iyi çalıştırmak, vücudunuzdaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlamak, kas bölümlerinizi arttırarak daha zinde ve atletik vücuda kavuşmak ve vücut sağlığınız için mutlaka ama mutlaka spor yapmalısınız. Spor spor spor. Hayatınızın bir tarafı bu kelime üzerine inşa edilmesi gerekiyor. Sporun faydaları saymakla bitmez. Sadece fiziksel yararlarını düşünmeyiniz. Bunun yanında spor yapmanın birçok ruhsal faydasının olduğu da bilinmektedir.
Spor yapmak vücudumuzdaki tüm organlar için çok önemlidir. Yaptığınız egzersizler sayesinde organlarınız daha fazla oksijen kullanırlar ve iyi çalışırlar. Doktorların verdiği diyet programlarını düşünün. Sadece diyet yapmak tek ayakla koşmaya benzer. Diyetle beraber yapılan spor daha çabuk ve sağlıklı sonuca ulaşmamızı sağlar. Şu cümleyi kendinize hayat felsefesi haline getirin. “Spor yapmak yemek yemek kadar, su içmek kadar hayatı öneme sahiptir.”
Sporsuz vücut yağ bağlar. Fazla yağlar da kilo demektir. Burada şunu belirtmek gerekir. Yağ vücut için çok gerekli bir etmendir. Ama vücudun ihtiyacından fazla yağ kilo demektir. Yağları yakmanın en etkili yolu da diyetle beraber mutlaka spor yapmaktır. Yapacağınız faaliyetler en az yarım saat sürmeli ve belirli bir tempoda yapılmalıdır. Vücudunuzu fazla zorlamanıza gerek yok. Ama sürekliliğe gerek var. Egzersiz yaparken hızlı solunum yaparak oksijen ihtiyacı maksimum düzeye çıkar ve yağ yakıcı enzimler harekete geçer. Sürenin en az yarım saat olması şundan önemlidir. Egzersizin ilk 15 dakikası karbonhidratlardan yerken sonraki 15 dakika ise yağlardan götürmektedir. Egzersizlerin süresi kadar sürekliliği de çok önemlidir. Günde yarım saat yapılmasının yanında, haftada da en az 3-4 defa yapılması gerekmektedir. Daha fazlasını yapmak vücudunuzu yorar ve sakatlanma riskini arttırabilir. Ayrıca gerekenden fazla spor yapmak kilo verme hızını da azaltacaktır.
Spor faaliyetlerini engelleyen bazı sağlık durumları olabiliyor. Özellikle bel fıtığı, ya da ayak ve bacaklarda olabilen problemler spor yapılmasını en fazla engelleyen şikâyetlerdir. Egzersiz hayat kilo alımını arttıracağı gibi bu tür rahatsızlıkların da artmasına neden olacaktır. Bu tür sağlık problemi olan kişiler doktor kontrolünde spor yapmaları gerekmektedir. Çünkü bir yerden başlamak gerektiği gibi sağlıkta kendiliğinden gelmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir