Akciğerin Görevleri

Akciğerin görevi ve özellikleri nelerdir?

– Akciğer göğüs kafesinin içerisinde bulunur ve sağ-sol diye ikiye ayrılır.

– Akciğer solunum işlevi görür. Sağdaki kısım üç lobdan, soldaki kısımı ise iki lobdan oluşur.

– İnsan kalbi sol taraftadır. Bu nedenle de soldaki kısımda sadece iki lob bulunur. Üçüncü akciğer parçasının yerini kalp aldığı için de sol kısımda iki lob bulunur.

– Kalp ve akciğer karın bölgesindeki diyafram kası ile çevrili haldedir.

– Akciğerler solunumu yerine getirirler. Havadaki oksijeni alan akciğer kanda birikmiş olan karbondioksiti de dışarı atar ve vücudu temizler. Akciğer kan ısısındaki dengeyi sağlar. İnsanın kan ısısı her zaman aynı sıcaklıkta olmayabilir. Böyle bir durumda ısınan kanı akciğerler soğutur ve vücut sıcaklığını dengede tutmaya çalışır.

– Solunum kanda biriken karbondioksitin dışarı atılması ve içeriye oksijen verilmesi faaliyetine verilen genel addır. Oksijenlenen kan da bu sayede yeniden vücuda verilir. Kan vücutta dolanır ve yeniden karbondioksitle dolar. Kardondioksitli kan hücrelerinin yeniden temizlenmesi için akciğere gönderilirler. Akciğerin faaliyeti bir nevi döngüdür. Oksijenlenen kan vücuda verilir ve daha sonra da karbondioksit yüklü kan hücreleri akciğere gönderilir.

– Akciğer kalp aracılığıyla görevini yerini getirir. Karbondioksit nedeniyle kirlenen kan, toplar damarlar sayesinde kalbe taşındığı için kalp ile akciğer koordineli bir şekilde çalışırlar.

– Kalbin yardımı ile akciğer, kendisinde bulunan ve alveol adı verilen kesecikleri oksijen ike karbondioksiti değiştirir. Bu şekilde de temizlenen kan yine akciğer tarafından kalbe gönderilir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir